Opět info o nové produkci nakladatelství Potrál

Kateřina Thorová

Vývojová psychologie

Proměny lidské psychiky od početí po smrt

Publikace podává srozumitelný výklad vývoje člověka napříč celým životním cyklem. Pohled na vývoj člověka je pojat moderně a vysoce aktuálně, témata jsou předkládána v nových kontextech. V první polovině knihy najdeme podrobně zpracovaný vývoj sociální interakce, morálky, osobnosti, myšlení a řeči. Jedna z kapitol je věnována rozdílům mezi pohlavími. Druhá polovina knihy se zaměřuje na dílčí vývojová období. Zapracovány byly nové poznatky z neuropsychologie, genetiky a epigeneticky, zajímavé jsou výsledky výzkumů deklarující až těžko uvěřitelné kojenecké schopnosti zachytitelné jen díky moderním technologiím. Pozornost je věnována mj. rodičovství osob stejného pohlaví, detailně je rozpracována kapitola týkající se umírání a smrti. Publikace se opírá o vědecké poznatky, je bohatě vybavena odkazy na českou i zahraniční literaturu, rekapituluje kritické názory a snaží se čtenáře nasměrovat k otevřenému myšlení.

váz., 576 str., 899 Kč

-----------------
Carl Alasko

Emoční balast

Zbavte se nevědomé manipulace

Kniha přináší neotřelý pohled na všudypřítomnou manipulaci v mezilidských vztazích. Popisuje toxické trio obranných mechanismů, které znepříjemňují život v osobním i pracovním životě. Toxické trio úzce provázaných procesů tvoří popření, sebeklam a obviňování. Na konkrétních příkladech ze své psychoterapeutické praxe objasňuje autor povahu těchto mechanismů jako ve své podstatě přirozené obrany proti čtyřem negativním emocím: úzkosti, hněvu, strachu a bolesti. Autor naznačuje možnosti, jak se z emočního balastu vymanit, nejprve pochopením způsobu, kterým se tyto obranné mechanismy utvářejí a prosazují v našem chování, poté směřuje pozornost čtenáře k etice chování a prožívání budovaného na klíčových potřebách.

-------------------------
Klára Kochová, Markéta Schaeferová

Dítě s postižením zraku

Rozvíjení základních dovedností od předškolního po školní věk

Když se narodí dítě s těžkou zrakovou vadou, „jede se“ po lékařské linii, stanovuje se diagnóza, rodiče dostávají informace od lékařů… Rodina ale potřebuje dítě nějak vychovávat, přijmout ho jako dítě. Kniha nabízí náměty pro rozvíjení základních dovedností od batolecího po školní věk dítěte. Text je proložen výpověďmi dětí a jejich rodičů a je v něm dostatek teorie pro pochopení problému, a přitom i opravdu praktické příklady, „jak na to“. Autorky doporučují i různé pomůcky a zaměřují se na ty, které lze jednoduše sehnat nebo je možné si je vyrobit z běžného materiálu a předmětů.